Wyjazd do pracy opiekunki w Niemczech, zwłaszcza po raz pierwszy, wiąże się z obawami i stresem. Dlatego zanim zdecydujemy o podjęciu takiego zatrudnienia, warto dobrze przygotować się do podróży i pobytu na szteli. Najważniejsze jest zadbanie o własne bezpieczeństwo – w trakcie wyjazdu, ale też jeszcze przed nim. W jaki sposób to zrobić?

Przygotowania do wyjazdu do opieki

Znalezienie ofert pracy dla opiekunki w Niemczech nie jest trudne. W Internecie codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia, a wiele z nich wygląda naprawdę zachęcająco. Niestety, trzeba pamiętać, że wśród nich mogą znajdować się próby oszustwa. Nie jest powiedziane, że to właśnie my nie trafimy na nieuczciwych pracodawców, którzy będą chcieli wykorzystać nasze siły i chęć do pracy. Dlatego dobrze jest zachować czujność. Zamiast odpowiadać na prywatne ogłoszenia o opiece w Niemczech, wybierzmy kilka sprawdzonych agencji. Następnie dobrze się im przyjrzyjmy. Zbadajmy ich strony internetowe, prześledźmy ogłoszenia, które zamieszczają. Nie zaszkodzi też zasięgnąć opinii w mediach społecznościowych. Z pewnością znajdziemy tam grupy zrzeszające opiekunki – zapytajmy więc koleżanki po fachu, które firmy polecają do współpracy. Taka wiedza pozwoli nam zadbać o bezpieczeństwo własnego wyjazdu za granicę.

Szukając najlepszej agencji opieki, skupmy się też na aspekcie prawnym. Zweryfikujmy, czy firma, z którą chcemy współpracować, działa legalnie. Można to zrobić w prosty sposób. Wystarczy sprawdzić, czy posiada ona wpis na stronie internetowej Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia oraz odpowiednią licencję. Na stronie KRAZ znajdziemy też wskazówki i porady na temat bezpieczeństwa prawnego pracowników. Warto też zapoznać się z opisem wybranej firmy znajdującym się w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeśli już na tym etapie coś wzbudzi nasze podejrzenia, lepiej bądźmy ostrożni. Możemy też skontaktować się z agencją bądź z osobą, która zna się na kruczkach prawnych.

praca opiekunki w Niemczech

Warunki zatrudnienia opiekunki w Niemczech

Kolejnym krokiem do zadbania o własne bezpieczeństwo jest dokładne przeczytanie oferty pracy. Weźmy pod lupę wynagrodzenie i formę jego rozliczania, obecność ubezpieczenia medycznego, płacenie składek czy zwrot kosztów podróży. Zdarza się, że nieuczciwi pracodawcy podają kwotę wynagrodzenia za cały pobyt w Niemczech, a nie tak, jak powinni, za jeden przepracowany miesiąc. A skoro już jesteśmy przy wynagrodzeniu, upewnijmy się, czy zamieszczona suma to wypłata netto, czy brutto. Pamiętajmy, że nasze wynagrodzenie powinno być zawsze określone w kwocie netto. W ten sposób od razu wiemy, ile „na rękę” zarobimy. Jeżeli coś jest dla nas niejasne, porozmawiajmy z przedstawicielem firmy. W ten sposób będziemy też mogli sprawdzić, czy wszystkie warunki podane w umowie mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Istotnym dla opiekunki w Niemczech aspektem jest też ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli firma go nie gwarantuje, to zapewne będą nas czekały nadprogramowe wydatki. Profesjonalna, godna zaufania agencja zawsze ma w ofercie ubezpieczenia: medyczne, społeczne, a nawet emerytalne. Dobrze jest więc zwrócić na to uwagę podczas rozmowy z konsultantem czy czytania przykładowej umowy obowiązującej w agencji. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć sytuacji, w której nie będziemy mieć dostępu do darmowej opieki zdrowotnej czy odprowadzanych składek emerytalnych. Zapytajmy też, czy w ramach umowy nie będziemy musieli ponieść jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Wśród nieuczciwych pracodawców powszechną praktyką jest obarczanie opiekunek pracujących w Niemczech kosztami przejazdu. Renomowane agencje zawsze zapewniają darmowy transport – i o tym warto wiedzieć.

opieka w Niemczech prywatne ogłoszenia

O czym opiekunki w Niemczech powinny pamiętać przed wyjazdem?

Bezpieczna praca w niemieckiej opiece wiąże się przede wszystkim z zadbaniem o własną ochronę – osobistą oraz prawną. Jeśli napotkamy nieoczekiwane problemy, będziemy mieć pewność, że umowa oraz polskie i niemieckie prawo nas chronią. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku niewywiązania się z ustaleń przez którąś ze stron albo opóźnienie wypłaty wynagrodzenia. Warto jednak też samemu zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Oto kilka porad.

  • Sprawdźmy, czy w ofercie pracy znajduje się adres siedziby agencji. Jeżeli go nie ma, powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Oczywiście zdarza się, że portale ogłoszeniowe ograniczają liczbę słów czy znaków do wykorzystania. Jednak w takiej sytuacji firma powinna zamieścić odnośnik do swojej strony internetowej i zachęcić odbiorcę do kliknięcia w niego.
  • Upewnijmy się, że stawki są realne. Najprostszym sposobem będzie sprawdzenie, ile wynoszą miesięczne zarobki opiekunki w Niemczech. W ogłoszeniach publikowanych na SenioPort minimalna stawka to 1500 euro netto. Jeżeli oferty, które nas interesują, proponują niemożliwie wręcz wysoką pensję, lepiej mieć się na baczności. Istnieje ryzyko, że dana firma próbuje coś przed nami ukryć.
  • Prześledźmy dokładnie umowę. Kandydaci, którzy chcą podjąć pracę opiekunki w Niemczech od zaraz, często nie mają zbyt wiele czasu na przeczytanie umowy. W efekcie łatwo mogą pominąć ważne zapisy odnoszące się do warunków zatrudnienia. Niezależnie więc od tego, ile dni zostało do wyjazdu, postarajmy się wczytać dokładnie w treść dokumentów. Zwróćmy uwagę na to, czy wszystkie punkty umowy są dla nas zrozumiałe. Dzięki temu unikniemy nieporozumień lub problemów spowodowanych chociażby zapisami o karach finansowych. Zdarzają się bowiem pracodawcy, którzy zamieszczają w umowie tego typu zapisy tak zwanym „drobnym drukiem”.

Kwestia bezpieczeństwa opiekunki w Niemczech powinna być dla niej samej priorytetem. Dlatego tak ważne jest, żeby jeszcze przed wyjazdem upewnić się, że wybrana agencja jest uczciwa i zawsze pomoże nam w potrzebie.