Czy opiekunka zawsze musi przebywać za granicą długie tygodnie lub miesiące? Okazuje się, że niekoniecznie. To dobra wiadomość dla wielu z nas – nieraz przecież chcemy dorobić do domowego budżetu, ale nie wyobrażamy sobie długiej rozłąki z bliskimi. Jednym z rozwiązań jest praca w opiece w Niemczech przez 1 miesiąc lub krócej. Mogą ją podjąć zarówno doświadczeni, jak i początkujący opiekunowie. Zobaczmy, czym są krótkie zlecenia i dlaczego warto je podjąć.

Skąd popularność krótkich zleceń w opiece?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na krótkie sztele decydują się zwłaszcza osoby, które nie chcą wyjeżdżać na dłużej. Powodów może być tutaj dużo: od zwyczajnej tęsknoty za bliskimi po zobowiązania zawodowe czy rodzinne w Polsce. Opiekunami osób starszych w Niemczech są bowiem ludzie w średnim wieku, emeryci, ale także młodzi rodzice. Podczas wakacji dołączają do nich nauczyciele, pedagodzy, pielęgniarki. Nic zatem dziwnego, że chcieliby zaraz po zarobieniu określonej kwoty wrócić do domu. Krótkoterminowa praca w opiece w Niemczech jest tutaj dobrym rozwiązaniem. Nie dość, że podreperujemy w ten sposób domowy budżet, to jeszcze nie musimy rozstawać się na długo z rodziną. Plusem jest też fakt, że ogłoszeń o krótkich sztelach nie brakuje. I chociaż wciąż wiele opiekunek wyjeżdża na kilka miesięcy, a nawet lat, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zrobili inaczej. Najważniejsze jest dopasowanie wyjazdów do własnych możliwości i oczekiwań.

Krótkie zlecenia w opiece w Niemczech odnoszą się do sytuacji, kiedy:

  • Rodzina szuka opiekunki na zastępstwo – stała opiekunka wyjechała na wakacje, zrezygnowała ze szteli albo musiała pilnie zjechać do domu. Senior nie może w tym czasie pozostawać bez opieki, dlatego jego bliscy szukają kogoś, kto mógłby podjąć pracę opiekunki w Niemczech od zaraz.
  • Stała opiekunka potrzebuje zmienniczki – niekiedy opiekunka, która na stałe zajmuje się podopiecznym, chce mieć kogoś, kto co jakiś czas będzie ją zmieniał. Umawiają się, że przez jeden miesiąc będzie pracowała jedna z nich, a w kolejnym miesiącu druga. Jest to rozwiązanie, które pomaga uniknąć wyczerpania i przemęczenia. Trzeba jednak pamiętać, że wielu seniorów nie lubi zmian i z trudem się do nich przyzwyczaja.
opiekunka w Niemczech

Krótkoterminowy wyjazd opiekunki do pracy w Niemczech

Osoby podejmujące pracę w niemieckiej opiece mogą to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym i najpopularniejszym jest współpraca z agencją opieki. Pośrednik nie tylko deleguje nas do pracy za granicą, ale też pomaga dobrać idealne zlecenie i wspiera w trakcie jego trwania. Drugie rozwiązanie to założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech. W ten sposób możemy pracować na własnych warunkach, ale jednocześnie sami musimy płacić składki i szukać dla siebie zleceń. A jeśli już o płaceniu mowa, to ile zarobi opiekunka za granicą? W przypadku samodzielnej pracy wszystko zależy od ustaleń z rodziną. Współpracując z dobrą agencją, możemy liczyć minimum na 1600 euro netto miesięcznie. Jest to stawka wyjściowa, a ostateczna suma może być dużo wyższa. Najwięcej dostają osoby, które mają doświadczenie w branży opiekuńczej i są w stanie zajmować się ciężko chorymi podopiecznym. Znaczenie ma również poziom znajomości języka niemieckiego.

Niejedna opiekunka chce założyć własną działalność i pracować na swój rachunek. Niezależność, wysokie zarobki, swoboda w doborze zleceń – to wszystko brzmi pięknie. Jednak z tego typu zatrudnieniem wiążą się pewne trudności. Praca w opiece w Niemczech na własny rachunek oznacza mierzenie się z zagraniczną biurokracją. Opiekunka samodzielnie musi zapoznać się z niemieckim prawem, wnikliwie czytać umowy i analizować przepisy podatkowe. Nie jest to łatwe; nawet zaawansowane umiejętności językowe mogą nam nie pomóc. Przypomnijmy sobie ostatnią umowę, którą czytaliśmy po polsku. Język prawniczy jest na tyle skomplikowany, że łatwo o pomyłkę czy niedopatrzenie. Dlatego jeśli nie czujemy się pewnie w tym obszarze, lepiej poprosić o pomoc wykwalifikowaną agencję.

opiekunka osoby starszej

Praca w opiece w Niemczech: wyjazd z agencją

Mogłoby się wydawać, że firmy opiekuńcze pomagają tylko w realizacji długich wyjazdów. Nic bardziej mylnego! Na SenioPort znajdziemy agencje, które wesprą nas także w przypadku kilkutygodniowych szteli. Pracownicy firmy zajmą się szukaniem dla nas zlecenia oraz będą negocjować warunki zatrudnienia z niemiecką rodziną. Zorganizują też nasz wyjazd i dopną całą logistykę na ostatni guzik. Dopilnują terminowej wypłaty wynagrodzenia, a także będą nam służyć pomocą w czasie pobytu za granicą. My musimy jedynie stawić się w miejscu odjazdu autobusu, a w Niemczech skrupulatnie wykonywać swoje obowiązki.

Jak wygląda współpraca z dobrą firmą opiekuńczą? W ofercie znajduje się:

  • dostęp do atrakcyjnych ogłoszeń,
  • możliwość kontaktu z podopiecznym i jego rodziną jeszcze przed podjęciem zlecenia,
  • pomoc specjalistów w przygotowaniu umowy,
  • legalna i bezpieczna praca w opiece w Niemczech,
  • karta EKUZ umożliwiająca skorzystanie z darmowej opieki medycznej za granicą,
  • stałe wsparcie polskojęzycznego koordynatora.

To wszystko zyskamy, współpracując z rzetelną agencją. Niestety, na rynku wciąż jeszcze funkcjonują oszuści, którzy za nic mają bezpieczeństwo i zadowolenie opiekunek. Tego typu firmy będą kusić nas niewspółmiernie wysokimi zarobkami. Jednak na miejscu często okazuje się, że warunki pracy znacznie odbiegają od ustalonych, a wynagrodzenia prawdopodobnie nie zobaczymy. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest sprawdzić daną agencję i upewnić się, że jest godna zaufania.