Wyjeżdżając do pracy w niemieckiej opiece, warto wybrać godnego zaufania pośrednika. Tylko jak to zrobić? W sieci można znaleźć tyle firm i agencji opieki, że trudno zdecydować się na jedną. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie bywają uczciwe, a agencja opieki to nie to samo, co firma opiekuńcza. Jakie są między nimi różnice? Z kim nawiązać kontakt, aby nasza praca w opiece w Niemczech była pewna i bezpieczna?

Praca w opiece w Niemczech: firmy i agencje opieki

Szukając pracy w niemieckiej opiece, możemy natknąć się na dwa typy podmiotów organizujących wyjazdy. Są to firmy opiekuńcze i agencje zatrudniające opiekunki w Niemczech. Mogłoby się wydawać, że nie ma między nimi żadnej różnicy – rzeczywistość jednak wygląda inaczej. Agencja opieki zajmuje się jedynie szukaniem kandydatów do pracy i zatrudnianiem ich. Nie angażuje się w organizację wyjazdu, nie płaci opiekunce za pracę; zajmują się tym zwykle niemieccy pracodawcy. Natomiast firma opiekuńcza czynnie uczestniczy w całym procesie rekrutacji i wspiera opiekunów na szteli. Na bieżąco kontaktuje się z opiekunami, zawiera umowę, pomaga im zorganizować przejazd, wspiera podczas trwania zlecenia i wypłaca pensję. Firmy opiekuńcze dbają o to, aby współpraca z opiekunką przebiegała bezproblemowo. Jeżeli więc zależy nam na kompleksowym wsparciu i nie chcemy martwić się drobiazgami, warto wziąć pod uwagę właśnie taką organizację.

Czego można wymagać od firmy opiekuńczej?

Zadaniem firmy opiekuńczej jest przede wszystkim zapewnienie nam bezpieczeństwa – od podpisania umowy aż do zakończenia podróży powrotnej z Niemiec. Powinna więc zadbać o organizację wyjazdu, dobór odpowiedniej szteli i o jak najbardziej odpowiednie warunki pracy. Jednak nie wszystkie firmy wspierają opiekunki w takim samym zakresie. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić, jakie zadania bierze na siebie wybrana organizacja. Na tej podstawie zdecydujemy, czy dana oferta nam odpowiada. Czego zatem możemy się spodziewać?

firma opiekuńcza
  • Legalnej umowy – zwykle cywilnoprawnej. Dobrze jest upewnić się, czy firma będzie za nas odprowadzała składki ZUS oraz czy będziemy mieli ubezpieczenie zdrowotne.
  • Terminowego wypłacania wynagrodzenia – w kwocie zgodnej z podpisaną umową. Gdy pracujemy za granicą, szczególnie zależy nam, by zarobione pieniądze wpływały na konto w terminie. Ustalmy z firmą opiekuńczą, w jaki dzień możemy spodziewać się wynagrodzenia, a także w jakiej walucie będzie ono wypłacane.
  • Pomocy w dopełnieniu formalności – zwłaszcza po stronie niemieckiej. Opiekunowie powinni znać niemiecki w stopniu przynajmniej komunikatywnym, ale nie muszą orientować się w prawnych zawiłościach językowych. Firma powinna więc dopilnować, żeby wszystko odbyło się zgodnie z ustaleniami, a także poinformować opiekunkę o wymogach.
  • Organizacji (i czasami opłacenia) podróży – nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Zdarza się, że firmy pozostawiają organizację wyjazdu po stronie opiekunki. Niektórym takie rozwiązanie może odpowiadać, gdyż wolą na przykład pojechać do Niemiec własnym samochodem. Warto jednak wiedzieć, że najlepsze firmy opiekuńcze nie tylko dbają o każdy szczegół wyjazdu, ale często też umożliwiają darmowy przejazd w obie strony.
  • Opieki koordynatora – i to przez cały czas trwania zlecenia. Praca w opiece w Niemczech jest specyficzna, pełna wyzwań, często trudna i wymagająca. O wiele lepiej czujemy się, gdy możemy w każdej chwili zapytać kogoś o radę czy poprosić o wsparcie.
  • Kursów językowych i branżowych – pomogą nam nieco się dokształcić. Nawet jeśli dobrze mówimy po niemiecku i mamy doświadczenie w opiece, warto z nich skorzystać. W dobrych firmach opiekuńczych nie trzeba za nie płacić, a być może zdobędziemy umiejętności, które pozwolą nam otrzymywać lepsze zlecenia.
  • Dopasowanych ofert pracy – renomowana firma dołoży wszelkich starań, żeby jak najlepiej dostosować ofertę do naszych oczekiwań i kwalifikacji. Koordynator powinien szczegółowo opisać nam sztelę, odpowiedzieć na wszelkie pytania i rozwiać wątpliwości. Jeśli dana firma kusi jedynie wysokim wynagrodzeniem, ale kontakt z nią jest utrudniony, lepiej nie ryzykować podejmowania współpracy.
opiekunka w Niemczech

Bezpieczna praca w opiece w Niemczech

Zanim zdecydujemy się na podjęcie współpracy z wybraną firmą opiekuńczą, dobrze będzie ją sprawdzić. Pod uwagę weźmy czas, od jakiego organizacja jest obecna na polskim rynku. Firmy z dłuższym stażem lepiej znają specyfikę branży i rozumieją oczekiwania kandydatów. W razie napotkania problemów reagują szybko i profesjonalnie. Dodatkowo doświadczone firmy opiekuńcze wiedzą, jak ważna jest terminowość wypłat i legalność zatrudnienia.

W przypadku agencji opieki ważnym aspektem będą certyfikaty i pozwolenia na świadczenie usług. Upewnijmy się więc, czy dana organizacja posiada wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Dobrym znakiem są też certyfikaty poświadczające wysoką jakość działalności, na przykład certyfikat TÜV.

Podczas poszukiwania pracy w opiece być może natknęliśmy się na ogłoszenia typu: „Szukam zmienniczki do opieki – Niemcy, prywatnie”. Czy warto odpowiadać na takie oferty? Biorąc pod uwagę szeroki zakres obowiązków, jakie ma firma opiekuńcza, lepiej jednak skorzystać z pomocy profesjonalistów. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny wyjazd, o wszystkie jego szczegóły będziemy musieli zadbać sami. Dlatego dobrze jest przemyśleć sobie, która opcja najbardziej się nam opłaca. Współpracując z dobrą, godną zaufania organizacją, mamy pewność, że nie zostaniemy sami z żadnym problemem czy wątpliwością. Jeśli więc chcemy czuć się spokojnie i bezpiecznie, wybierzmy możliwie najlepszą firmę opiekuńczą.