Praca w Niemczech dla początkujących opiekunów

0
228

W ostatnich latach coraz większa liczba Polaków podejmuje pracę w niemieckiej opiece. Zawód ten stał się popularny głównie ze względu na dobre zarobki. Jednak każdy początkujący opiekun i opiekunka w Niemczech powinien (lub powinna) dowiedzieć się o nim nieco więcej. Przedstawiamy kilka ważnych informacji, które warto znać przed wyjazdem do pracy za granicę.

1. Kto może pracować jako opiekunka w Niemczech?

 

Opieka nad osobami starszymi to trudna, wymagająca fizycznie i psychicznie praca. Podopieczni są różni: z niektórymi łatwo się współpracuje, inni ze względu na stan zdrowia bywają kłopotliwi w relacji. Również zakres obowiązków jest różny i zależy od wielu czynników. Można opiekować się mobilnym seniorem, który potrzebuje towarzystwa, ale zdarzają się też obłożnie chorzy. Dlatego początkująca opiekunka w Niemczech musi odpowiedzieć sobie na pytanie: czy to zajęcie dla mnie? Warto wcześniej sprawdzić, czego pracodawca będzie od nas wymagał.

Wbrew pozorom nie trzeba być wykwalifikowanym ratownikiem medycznym czy pielęgniarką, żeby rozpocząć pracę w opiece. Kluczowymi umiejętnościami są: znajomość języka niemieckiego i doświadczenie w opiece nad seniorem. Nie musi to być doświadczenie zawodowe, ale chociażby zajmowanie się starszym lub chorym członkiem rodziny. Niemieckie rodziny, które szukają opiekunek dla swoich bliskich, bardziej zwracają uwagę na cechy charakteru kandydatów. Jeżeli więc jesteśmy wrażliwi na potrzeby seniora, empatyczni, pogodni i komunikatywni, mamy duże szanse na zdobycie pracy. Dodatkowo powinniśmy znać język niemiecki w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację. Jest to podstawowy warunek stawiany przez rodziny podopiecznych. Jeśli jednak nie potrafimy mówić po niemiecku, nic straconego. W sieci można znaleźć mnóstwo kursów, często oferowanych za darmo przez dobre agencje. Praca w opiece w Niemczech bez języka jest co prawda możliwa, ale na dłuższą metę mniej opłacalna.

Jakie umiejętności są mile widziane u opiekunki seniora? Przede wszystkim ukończenie kursu pierwszej pomocy i gotowość do wypełniania obowiązków, także domowych. Dobrze, jeśli opiekunka wie nieco więcej o chorobach wieku starczego, szczególnie tych, na które cierpi jej podopieczny. Wiele rodzin wymaga również

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj