ZUS rozesłał 10 milionów PIT-ów

0
317

Formularze dotarły do wszystkich, którzy w 2023 r. pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Aby znaleźć się na liście adresatów ZUS-u wystarczyło pobrać świadczenie przynajmniej raz w całym roku. Co zrobić z otrzymanymi deklaracjami podatkowymi?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłkę PIT-ów rozpoczął w styczniu i właśnie ogłosił jej zakończenie. Wysłane informacje podatkowe dotyczyły formularzy: PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Warto zwrócić uwagę, jaki rodzaj formularza ZUS przysłał.

Jeśli to PIT-40A – nie trzeba składać zeznania podatkowego do urzędu skarbowego.

PIT-11A lub PIT-11 – można samodzielnie złożyć w swoim urzędzie skarbowym albo poczekać do 30 kwietnia. Wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2023 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT.

Dla kogo poszczególne deklaracje

PIT-40A otrzymują:

  • emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok, a po rozliczeniu podatku mają niedopłatę podatku lub rozliczenie wyniesie zero złotych,
  • osoby, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

PIT-11A to informacja o dochodach dla osób, które:

  • pobierały inne świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego, m.in. zasiłki: chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, świadczenia rehabilitacyjne,
  • złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi,
  • złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej,
  • złożyły wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A,
  • mają nadpłatę podatku,
  • w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS.

PIT-11 otrzymują osoby, które pobrały w ubiegłym roku:

  • świadczenie należne po zmarłym lub
  • alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, jeżeli pozostają w rozdzielności majątkowej.

Kto chce skorzystać z odliczeń i ulg podatkowych, musi jednak pofatygować się do urzędu skarbowego, aby złożyć wypełniony PIT-37 lub PIT-36. Termin mija 30 kwietnia.

Każdy emeryt i rencista może też przekazać 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli to ta sama organizacja co w ubiegłym roku, nie trzeba składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jednak zdecydujemy się, przekazać odpis podatkowy innej organizacji, należy złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.

ZUS przypomina, że emeryci, renciści i osoby, które otrzymały zasiłki z ZUS, mają dostęp do formularzy PIT także na profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy zalogować się i wybrać zakładkę [Świadczeniobiorca] > [Formularze PIT]. PIT jest w formacie PDF, można go w każdej chwili wydrukować lub zapisać na dysku komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj