Dlaczego tak wiele osób decyduje się pracować w opiece w Niemczech? Głównie ze względu na atrakcyjny zarobek – ale to nie wszystko. Opiekunka osoby starszej, która otrzyma zatrudnienie za zachodnią granicą, może oczekiwać wielu innych korzyści. Oczywiście są one uzależnione od tego, jaką formę pracy wybieramy i kto nas zatrudnia. Dziś przyjrzymy się udogodnieniom, które czekają na opiekunki współpracujące z dobrymi agencjami. Zapraszamy do lektury!

Prawny aspekt zatrudnienia w niemieckiej opiece

Każda opiekunka osoby starszej wyjeżdżająca do Niemiec ma do wyboru kilka opcji zatrudnienia. Jedna z nich to delegowanie, czyli model pracy oparty na polskim prawie. Zgodnie z zasadami delegowania to firma organizuje cały wyjazd. Ona niejako „wysyła” opiekunkę do rodziny, która wyraziła chęć zatrudnienia osoby do pomocy. Agencja opiekunek osób starszych staje się więc pośrednikiem, na którym spoczywają formalności. Jej pracownicy na samym początku informują nas o naszych prawach i obowiązkach. My musimy jedynie ustalić warunki i podpisać umowę, a następnie stawić się w miejscu, skąd zabierze nas firmowy bus. Możemy także pojechać własnym samochodem lub autobusem dalekobieżnym, jeśli tylko chcemy.

Dzięki tej formie zatrudnienia nie musimy zakładać własnej działalności gospodarczej. Dodatkowo podpisujemy umowę po polsku, a jeśli coś nas nurtuje, możemy zwrócić się o pomoc do polskojęzycznego koordynatora. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych opiekunek, które nie czują się zbyt pewnie z językiem niemieckim. Łatwiej nam będzie zapoznać się z dokumentami spisanymi po polsku, niż szukać w słowniku niemieckich zwrotów prawniczych. I warto też wspomnieć o wyjazdach bez umowy, czyli tak zwanej pracy „na czarno”. W takiej sytuacji nie posiadamy żadnej podstawy prawnej ani dowodu, że jesteśmy zatrudnieni. Omijają nas więc wszelkie przywileje i prawa, a dodatkowo narażamy się na niebezpieczeństwo. Opiekunom osób starszych w Niemczech, którzy pracują na czarno, grozi nie tylko brak wypłaty, ale też wysokie kary finansowe.

agencja opiekunek osób starszych

Udogodnienia, na które może liczyć opiekunka osoby starszej

Jeśli chcemy wyjechać do pracy w Niemczech, dobrze jest podpisać umowę z rzetelną firmą delegującą opiekunów za granicę. Przyniesie nam to szereg korzyści chociażby takich, jak:

  • regularne odprowadzanie przez firmę składek ubezpieczeniowych (do polskiego ZUS-u),
  • posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, które umożliwi nam pójście do lekarza w Niemczech,
  • uregulowanie składek chorobowych (na nasze życzenie).

Oczywiście opłacanie ubezpieczenia chorobowego jest dobrowolne. Jeśli nie chcemy, nie musimy z niego korzystać. Daje nam jednak dodatkowe udogodnienia, jak płatne L4 w razie problemów zdrowotnych. Wystarczy pójść do lekarza, gdy źle się czujemy, i pobrać potrzebny druk, a następnie w ciągu 7 dni roboczych dostarczyć go agencji. Ubezpieczenie społeczne czy chorobowe wiąże się z minimalnymi kosztami – i o tym też warto pamiętać. Firma zawsze powinna zapytać nas, czy godzimy się na odprowadzanie potrzebnych składek. Dobrze jest rozważyć taką opcję, gdyż daje nam ona spokój o przyszłość: tę bliską i tę trochę dalszą.

Praca dla opiekunów osób starszych w Niemczech zazwyczaj obejmuje umowę zlecenie. W ten sposób zyskujemy dużą elastyczność, jeśli chodzi o czas wyjazdów i okres, jaki spędzamy za granicą. Rzetelna agencja powinna też zająć się formalnościami: załatwieniem karty EKUZ i druku A1, zakupieniem potrzebnych biletów czy wsparciem opiekunki na miejscu. Współpracując z firmą, możemy być spokojni o zakwaterowanie (mieszkamy w domu podopiecznego) oraz o wyżywienie, które zwykle również mamy zapewnione.

obowiązki opiekunek w Niemczech

Obowiązki opiekunek pracujących w Niemczech

Zakres obowiązków, jakim będzie musiała sprostać opiekunka osoby starszej, zmienia się w zależności od szteli. Wszystko zależy od stanu zdrowia konkretnego podopiecznego, a także od oczekiwań jego rodziny. Możemy wymienić kilka standardowych zadań opiekunki domowej:

  • wsparcie seniora w codziennych czynnościach (ubieraniu, jedzeniu, poruszaniu się),
  • gotowanie i podawanie posiłków,
  • zajmowanie się domem, drobne prace porządkowe,
  • robienie zakupów,
  • przypominanie podopiecznemu o zażywaniu leków, umawianie wizyt lekarskich i towarzyszenie w nich,
  • aktywizacja seniora i wspólne spędzanie czasu.

Pamiętajmy, że opiekun domowy to nie to samo, co opiekun medyczny pracujący w Niemczech. Mimo że na pierwszy rzut oka stanowiska te wydają się podobne, znacznie różnią się uprawnieniami. Opiekun domowy nie może bowiem wykonywać czynności stricte medycznych: podawania zastrzyków, zmiany opatrunków, rozdzielania leków. Tym zajmuje się lekarz, pielęgniarka lub właśnie opiekun medyczny. Zwykle są to osoby z kierunkowym wykształceniem, posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Opiekun domowy może jedynie przypominać podopiecznemu o zażywaniu leków i pilnować, by brał on dawki przepisane przez lekarza. Jego głównym zadaniem jest natomiast dbanie o dobre samopoczucie seniora i zapewnienie mu komfortu na co dzień.

Znamy już prawa i obowiązki opiekunek w Niemczech – pora zatem na szukanie tej wymarzonej szteli. Uważnie czytajmy każde ogłoszenie i sprawdzajmy, czy wymagania przedstawione przez niemieckich pracodawców nam odpowiadają. A jeśli pojawią się jakieś pytania, zawsze możemy skontaktować się z konsultantem SenioPort, który udzieli nam wszystkich potrzebnych informacji.