Czy wyjazd do pracy w niemieckiej opiece zawsze wiąże się z takimi samymi obowiązkami? Nie do końca. Zakres zajęć opiekunki seniora jest elastyczny: na jednej szteli możemy zajmować się czymś zupełnie innym, niż na drugiej. Ale czy opiekunka w Niemczech za każdym razem dba o czystość domu i gotuje dla podopiecznego? Niekoniecznie – istnieją oferty, które nie obejmują zajmowania się gospodarstwem domowym. Sprawdźmy, czego możemy oczekiwać w zamian.

Opieka w Niemczech: zakres obowiązków opiekunki

Domowa, całodobowa opieka w Niemczech jest bardzo popularna – zarówno wśród tamtejszych rodzin seniorów, jak i polskich opiekunów. Nasi rodacy chętnie podejmują pracę za zachodnią granicą. Dlaczego? Głównym powodem jest wynagrodzenie. Niemcy proponują atrakcyjne stawki, jakich próżno szukać w opiece w Polsce. Na dodatek zatrudnieni przez nich opiekunowie są bardziej asystentami dla osób starszych, niż szeroko rozumianą pomocą domową. Dlatego, zanim wybierzemy konkretne zlecenie, warto dokładnie przeczytać wymagania i zakres obowiązków. To pomoże nam wybrać ofertę, która najbardziej będzie odpowiadać naszym wymaganiom. Dopilnujmy też, żeby wymienione w ofercie obowiązki były zapisane również w umowie. W dobrej, renomowanej agencji nie stanowi to najmniejszego problemu.

Podstawowym zadaniem opiekunki osób starszych w Niemczech jest zajmowanie się podopiecznym i odpowiadanie na jego podstawowe potrzeby. Jako jej obowiązki można więc wymienić:

  • pielęgnację i mycie,
  • ubieranie,
  • pomoc przy poruszaniu się, wstawaniu i siadaniu,
  • podawanie posiłków,
  • towarzyszenie seniorowi,
  • zachęcanie do aktywności,
  • podawanie przepisanych przez lekarza leków.

W wielu ofertach takie czynności, jak gotowanie czy sprzątanie, są włączone w obowiązki opiekuna. Warto pamiętać, że gdy podopieczny jest sprawny i cieszy się dobrym zdrowiem, to do naszych zadań należy głównie dotrzymanie mu towarzystwa. Wtedy rodzina seniora może uznać, że zajmiemy się też czystością domu i pełną lodówką. Jeżeli nam to odpowiada – w porządku. Ale jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy, by te obowiązki znalazły się naszej umowie, od razu poinformujmy o tym pośrednika z agencji.

opiekunka osób starszych w Niemczech

Czy opiekunka pracująca w Niemczech musi sprzątać?

Nie wszyscy niemieccy pracodawcy oczekują, że opiekun lub opiekunka będzie sprzątać lub gotować. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, stanu zdrowia podopiecznego, a także pozostałych obowiązków, które trzeba podjąć na danej szteli. Inny zakres obowiązków będzie w przypadku zupełnie sprawnego seniora, potrzebującego towarzysza rozmów, a inny – przy osobie cierpiącej na choroby przewlekłe, wymagającej kompleksowej opieki. Pamiętajmy jednak, że im więcej obowiązków ma opiekun, tym może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Na SenioPort minimalna kwota to 1600 euro netto miesięcznie. Najlepsze oferty pracy sięgają nawet 2000 euro.

Bardziej atrakcyjne wynagrodzenie otrzyma kandydat z większym doświadczeniem, który podejmuje się opieki nad seniorem potrzebującym pełnego wsparcia. Na lepsze zarobki może też liczyć osoba zajmująca się małżeństwem albo rodzeństwem seniorów. Przydadzą się również dodatkowe umiejętności, jak chociażby czynne prawo jazdy. Forma zatrudnienia opiekunki pracującej w Niemczech także ma znaczenie, choć nie tak duże. Najlepszym wyjściem będzie po prostu dopilnowanie, by umowa (niezależnie jaka) była legalna i uczciwa.

praca opiekunki w Niemczech

Codzienna opieka w Niemczech nie musi obejmować sprzątania i gotowania

Wybierając ofertę pracy w opiece, dowiedzmy się, czy będziemy mieli bieżące wsparcie rodziny seniora. Oczywiście całkowita samodzielność to nic złego, ale w niektórych sytuacjach dobrze mieć świadomość, że możemy na kogoś liczyć. Zdarza się, że bliscy podopiecznego biorą na siebie utrzymanie domu w czystości czy robienie zakupów. Do niektórych seniorów przychodzą też służby medyczne czy pielęgniarka (Pflegedienst). Opiekun może się więc skupić na pomocy seniorowi oraz na zapewnieniu mu towarzystwa.

Dokładnie czytajmy ogłoszenia, na które chcemy odpowiedzieć. Inaczej będzie wyglądała opieka w Niemczech zlokalizowana w domu z ogrodem, a inaczej w bloku w centrum miasta. Zwłaszcza, jeśli w budynku nie ma windy, a podopieczny chciałby codziennie wychodzić choć na krótki spacer. Warto dopytać o wszystkie szczegóły, żeby na miejscu nie napotkać nieprzyjemnych niespodzianek. Przedyskutujmy z przyszłym pracodawcą, a także z koordynatorem, każdy aspekt zlecenia. Dowiedzmy się, jak będzie wyglądał nasz pokój, czy w pobliżu domu są sklepy, w których w razie nagłej potrzeby można zrobić zakupy. Pamiętajmy, że praca opiekunki w Niemczech to przede wszystkim dbanie o potrzeby podopiecznego. I chociaż jedzenie w lodówce i czysty dom też do nich należą, nie jest powiedziane, że to właśnie my musimy o te aspekty dbać.