Przygotowując się do podjęcia pracy w niemieckiej opiece, zwykle myślimy o tym, co czeka nas już na miejscu. Warto jednak zwrócić uwagę także na samą podróż. Niezależnie od tego, czy organizujemy ją na własną rękę, czy korzystamy z busa zapewnionego przez agencję, zapewne jazda potrwa dość długo. Zazwyczaj trzeba liczyć się nawet z kilkoma lub kilkunastoma godzinami w trasie. Jak ułatwić sobie podróż? Oto rady, z których skorzystała już niejedna opiekunka w Niemczech.

Co opiekunka w Niemczech powinna zabrać do autokaru?

Wyjazd do pracy w Niemczech niemal zawsze wiąże się ze stresem. Obawy dają o sobie znać już podczas pakowania. Nie jesteśmy do końca pewni, co przyda nam się w trakcie podróży, a co może wylądować w bagażniku busa. Niemal każda opiekunka w Niemczech przed wyjazdem sporządza listę przedmiotów, które chce spakować do podręcznego bagażu. Oczywiście ile osób, tyle potrzeb – dlatego nasza lista może być zupełnie inna, niż listy naszych koleżanek po fachu. Warto jednak wspomnieć o kilku przedmiotach, jakie zawsze dobrze mieć ze sobą. Co zatem spakować do torebki lub plecaka?

  • Jedzenie – najlepsze będą kanapki. Łatwo je zapakować, zjeść, a do tego można w nich zmieścić wszystkie potrzebne wartości odżywcze. Oprócz tego zabierzmy ze sobą coś słodkiego, co pomoże nam odzyskać energię. Niewskazane są słone przekąski, ponieważ wzmagają pragnienie.
  • Picie – unikajmy gazowanych, słodkich napojów. Zamiast nich weźmy ze sobą wodę w butelce i herbatę w termosie. Wiele opiekunek zastanawia się nad zabraniem kubka termicznego ze względu na jego wygodę. Przy długiej podróży jego pojemność może jednak nie wystarczyć.
  • Kosmetyczkę – a w niej produkty, które pozwolą nam odświeżyć się podczas postoju. Dobrym ruchem będzie zabranie małej tubki pasty do zębów i szczoteczki turystycznej. Opiekunki pracujące w Niemczech chwalą sobie też chusteczki odświeżające, żele do dezynfekcji rąk i kremy nawilżające w turystycznych pojemnikach.
  • Leki – zarówno te podstawowe (przeciwbólowe, na biegunkę) jak i te, które bierzemy regularnie. Przydadzą się również plastry opatrunkowe i gaziki.
  • Poduszkę „rogal” i koc z polaru – pozwolą nam się zdrzemnąć w nocy.
  • Maseczkę na oczy – dzięki niej będziemy mogli spać nawet w oświetlonym busie.

Pamiętajmy też o wygodnym ubiorze dopasowanym do pogody i o sportowych butach. Korzystajmy z postojów – nawet minuta na rozprostowanie będzie zbawienna dla naszego kręgosłupa.

opiekunka w Niemczech

Podróż do pracy w niemieckiej opiece

Bagaż podręczny już spakowany. Teraz pora poruszyć kolejną kwestię, która spędza sen z powiek wielu opiekunkom w Niemczech – jakie miejsce w busie wybrać? Oczywiście każde z nich ma swoje wady i zalety i to od naszych oczekiwań zależy, na które się zdecydujemy. Miejsce od okna daje większe poczucie prywatności i pozwala swobodnie podziwiać widoki. Można też oprzeć się o szybę w trakcie drzemki. Natomiast miejsce od przejścia daje nam więcej możliwości ruchu. Jeśli mamy taką potrzebę, możemy wstać bez niepokojenia naszego sąsiada, odwrócić się na fotelu albo rozprostować nogi.

Wielogodzinna podróż do opieki osób starszych w Niemczech może dać się we znaki… nudą. Aby temu zapobiec, warto mieć ze sobą coś, co pozwoli nam się rozerwać i zająć czas. Jeśli damy radę czytać w busie, weźmy ze sobą ciekawą książkę. Innym wyjściem jest ulubiona playlista na smartfonie, gazeta z krzyżówkami czy tablet, na którym obejrzymy od dawna odkładany serial. Niejedna opiekunka w Niemczech wykorzystuje też podróż do nauki języka – być może i dla nas będzie to dobre rozwiązanie.

wyjazd do pracy w opiece w Niemczech

Zawartość walizki opiekunki w Niemczech

Oprócz podręcznej torebki czy plecaka z pewnością zabierzemy ze sobą dużą walizkę, która wyląduje w bagażniku busa. Do niej należy spakować wszystkie rzeczy, jakie będziemy potrzebować na szteli. Co zatem warto ze sobą zabrać? Na pewno w bagażu powinny się znaleźć dokumenty, pieniądze (złotówki i euro), a także telefon – chociaż te rzeczy lepiej włożyć do torby podręcznej. Za to w walizce dobrze mieć laptop lub tablet (jeżeli posiadamy i chcemy je zabrać), zapas wygodnych ubrań i butów, codzienne kosmetyki, apteczkę i słownik języka niemieckiego. Możemy też wziąć ze sobą przedmioty, które pomogą nam poradzić sobie z tęsknotą za domem: ramkę ze zdjęciem, ulubioną poduszkę. A co może zabrać opiekunka dla seniora, by miło go powitać? Dobrym pomysłem jest drobiazg kojarzący się z Polską, chociażby magnes na lodówkę.

Nawet jeśli szukamy pracy jako opiekunka w Niemczech od zaraz, warto nieco wcześniej zaplanować bagaż. Pozwoli nam to uniknąć dodatkowego stresu i nerwów przed wyjazdem. Dobrym pomysłem jest stworzenie listy rzeczy, które chcemy zabrać w dużej walizce. Zacznijmy ją spisywać już na kilka dni przed wyjazdem. W ferworze przygotowań łatwo o czymś zapomnieć, a taką listę w każdej chwili można uzupełnić.

Co, oprócz bagażu, powinna zabrać ze sobą opiekunka? Przede wszystkim dobry humor i pozytywne nastawienie. Dzięki nim długa podróż do Niemiec oraz spotkanie z rodziną podopiecznego okażą się łatwiejsze i przyjemniejsze.