Z czym zwykle kojarzy nam się jesień? Głównie z chłodniejszymi dniami, spadającymi liśćmi czy początkiem roku szkolnego. A gdyby tak sprawić, by jesień była dla nas porą nowych wyzwań? Jednym z nich może być szukanie atrakcyjnego zatrudnienia. Nawet jeśli praca w opiece w Niemczech nie jest nam obca, warto zawalczyć o coś więcej. Być może będzie to wyższa wypłata albo ciekawsza sztela – wybór należy do nas. Dziś dowiemy się, dlaczego jesień jest idealna na poszukiwania zatrudnienia w Niemczech.

Jesień to dobry czas dla opiekunek osób starszych

Po wakacjach liczba aktualnych ofert w opiece w Niemczech zaczyna wzrastać. Opiekunki mają więc łatwiejsze zadanie: wybór jest większy niż w wakacje, a czas oczekiwania na ofertę jest stosunkowo krótki. Jednak to nie jedyne powody, dla których warto szukać zatrudnienia we wrześniu czy w październiku. Praca w opiece w Niemczech często jest traktowana jako zajęcie sezonowe – jako sposób na dorobienie do budżetu w wolnym czasie. Dlatego w trakcie wakacji wzrasta zainteresowanie krótkoterminowymi ofertami od zaraz. Jesienią natomiast pojawia się więcej ogłoszeń dotyczących długoterminowego zatrudnienia. To doskonały czas dla tych opiekunek, które myślą o wyjeździe na kilka tygodni lub miesięcy. Wbrew pozorom pracę znajdą wtedy zarówno osoby doświadczone, jak i początkujące.

Koniec wakacji oznacza też zakończenie sezonu urlopowego. Dla wielu z nas jest to czas umysłowego „resetu”, który sprzyja przemyśleniom i podsumowaniom. Być może i my w trakcie urlopu doszliśmy do wniosku, że chcemy czegoś więcej. Nowa, ambitniejsza sztela? Nieco inna osobista organizacja roku w opiece? A może podniesienie kwalifikacji zawodowych? Jesień to dobry moment, by rozejrzeć się za nową pracą w opiece osób starszych. A gdy już ją znajdziemy – i zatrzymamy się na szteli na dłużej – powoli przyjdzie pora planowania świąt. Warto wiedzieć, że wiele agencji przewiduje dodatkowe premie dla osób pracujących w czasie Bożego Narodzenia i w Sylwestra. Jeżeli zdecydujemy się zostać w Niemczech na święta, będziemy mieć szansę na wyższy zarobek. Jeśli nie, jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, żeby zaplanować ten czas i omówić z rodziną seniora zastępstwo.

opieka nad osobami starszymi

Praca w opiece w Niemczech: czy można szukać jej samodzielnie?

Wiele opiekunek ceni sobie samodzielność, dlatego chce szukać szteli na własną rękę. Można to zrobić na kilka sposobów. Najpopularniejszy to po prostu wpisanie hasła „praca w opiece w Niemczech” w wyszukiwarce internetowej. Wśród wyników z pewnością znajdziemy oferty, które nas zainteresują. Z tą metodą poszukiwań wiąże się jednak spore ryzyko. Przede wszystkim nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować pracodawcę – zwłaszcza jeśli ogłoszenie znaleźliśmy na forum dla opiekunek. W sieci wciąż nie brakuje oszustów. Uważajmy więc na oferty typu: „mobilna seniorka szuka opiekunki, 2500 euro na rękę miesięcznie, język nie jest wymagany”. Jeśli ogłoszenie znacznie odbiega od standardów obecnych w dobrych firmach, lepiej zachować czujność.

Inną formą samodzielnego szukania pracy w opiece osób starszych jest (zapomniana już nieco) poczta pantoflowa. Jeszcze kilkanaście lat temu opiekunki dowiadywały się o sztelach od znajomych. Ktoś miał koleżankę, która pracowała w opiece w Niemczech i dowiedziała się, że sąsiedzi też potrzebują opiekunki. Polecała wtedy tę osobę – i tak biznes się kręcił. Wraz z nastaniem ery Internetu poczta pantoflowa przeniosła się do sieci, a konkretnie na branżowe fora i do mediów społecznościowych. Niestety, ta forma poszukiwań również jest obarczona podobnym ryzykiem, jak poprzednia.

Opiekunki, które szukają pewnej, bezpiecznej i legalnej pracy w Niemczech, korzystają z ofert dobrych agencji. Jest to sposób, który zajmuje najmniej czasu, a dodatkowo wcześniej sprawdziło go tysiące opiekunek. Firmy jasno określają w ogłoszeniach stan zdrowia podopiecznego, miejsce pracy, termin i długość wyjazdu, wysokość wynagrodzenia i wymagania względem opiekuna. Rekrutacja również przebiega sprawnie. A co zrobić, jeśli mimo wszystko chcemy zachować samodzielność w poszukiwaniach? Dobrą opcją jest skorzystanie z portalu SenioPort. Tutaj możemy sami zamieścić własne ogłoszenie i poczekać, aż agencje zgłoszą się do nas z dopasowanymi ofertami.

praca w opiece w Niemczech jesienią

Opiekunka znająca język może wiele zyskać

Czy można pracować w opiece w Niemczech bez znajomości języka? Niektórzy twierdzą, że tak. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy: będzie to bardzo trudne. Jak bowiem dobrze wykonywać obowiązki opiekunki i zajmować się seniorem, nie mogąc się z nim porozumieć? A nawet jeśli w jakiś sposób sobie poradzimy, w końcu trzeba będzie wyjść na zakupy, do apteki czy załatwić jakąś sprawę w urzędzie. Tam język okaże się wręcz niezbędny. Dlatego dobrze jest przed wyjazdem opanować niemiecki chociaż w stopniu komunikatywnym. Warto pamiętać, że dobre agencje oczekują od swoich pracowników znajomości języka. W zamian dostajemy legalne zatrudnienie, możliwość długotrwałej współpracy, atrakcyjne wynagrodzenie, jasną i przejrzystą umowę, sprawdzone miejsca pracy, opłacane składki zdrowotne i emerytalne oraz wsparcie koordynatora.

Dlaczego warto wyjechać za granicę do pracy? Przede wszystkim dlatego, że rynek opiekuńczy w Niemczech jest bardzo szeroki. Bez problemu znajdzie tam zatrudnienie zarówno początkująca opiekunka, jak i osoba z wieloletnim doświadczeniem. To jednak nie jedyny powód, dla którego praca w opiece w Niemczech jest tak popularna. Drugi to (prozaiczne) pieniądze. U naszych zachodnich sąsiadów możemy zarobić dwa, albo nawet trzy razy więcej, niż na stanowisku opiekunki w Polsce. I wreszcie praca za granicą wiąże się z podnoszeniem kompetencji, nie tylko zawodowych. Jako opiekunowie stajemy się samodzielni, „światowi”, poznajemy nowych ludzi, szlifujemy język. Takie doświadczenie z pewnością przyda się w przyszłości.