Praca opiekunki w Niemczech wymaga poświęceń. Jednym z największych jest rozłąka z rodziną i wyjazd do obcego kraju nawet na kilka lub kilkanaście tygodni. Nic zatem dziwnego, że opiekunki oczekują, iż za swoją pracę otrzymają adekwatne wynagrodzenie. Warto wiedzieć, że wysokość wypłaty nierzadko można negocjować. Opieka w Niemczech jest jednak specyficzną branżą, dlatego zanim zaczniemy rozmawiać z rekruterem, dowiedzmy się, jakie są zasady przyznawania podwyżek i premii.

Ile zarabia opiekunka osoby starszej?

Opieka w Niemczech jest dobrze płatnym zawodem. Miesięczne zarobki opiekunów osób starszych są tam o wiele wyższe, niż w naszym kraju. W zależności od rodzaju oferty, wymagań pracodawców i doświadczenia opiekunki można zarobić 1500-2000 euro netto miesięcznie. Zdarzają się także ogłoszenia proponujące więcej niż 2000 euro na rękę za miesiąc. Oczywiście dobrze mieć na uwadze fakt, że to stawki obowiązujące w renomowanych agencjach. W Internecie można znaleźć też ogłoszenia prywatne, w których wynagrodzenie na pierwszy rzut oka może być wyższe. Dlaczego „na pierwszy rzut oka”? Nigdy nie wiemy, czy za daną ofertą nie ukrywają się oszuści. Za wysoką wypłatą mogą też stać dodatkowe koszty czy brak ubezpieczenia zdrowotnego. Lepiej więc skorzystać z ogłoszeń zamieszczonych na SenioPort – tutaj mamy pewność, że skontaktuje się z nami dobra, sprawdzona firma opiekuńcza.

Czy jednak w tym przypadku możemy liczyć na lepsze wypłaty i podwyżki? Jak najbardziej, trzeba tylko znać kryteria ich przyznawania. Podstawowym argumentem jest coraz lepsza znajomość języka niemieckiego. Zdanie egzaminu na prawo jazdy również otwiera drogę do szerszej gamy ofert pracy w opiece w Niemczech. Wiele agencji proponuje też premie i bonusy za pracę w okresie świątecznym czy wakacyjnym. Jeżeli wyjedziemy w tym czasie do Niemiec, możemy liczyć na zarobki wyższe nawet o kilkadziesiąt lub kilkaset euro. Krótki wyjazd jest też dobrym sposobem na sprawdzenie, czy opieka w Niemczech okaże się dobrą pracą dla nas.

ile zarabia opiekunka

Opieka w Niemczech: droga do lepszego wynagrodzenia

Wiemy już, ile zarabia opiekunka pracująca w Niemczech. Możemy więc porównać swoją stawkę do standardowych zarobków i zdecydować, czy chcemy starać się o podwyżkę. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, dowiedzmy się, jak to zrobić. Oto kilka rad, które warto wykorzystać, ubiegając się o wyższą wypłatę.

Najważniejszym krokiem jest ustalenie własnych oczekiwań. Zastanówmy się, jakie wynagrodzenie chcemy otrzymywać. Uwzględnijmy nasze dotychczasowe doświadczenie oraz kwalifikacje, a także zadbajmy o jak najlepszą znajomość języka niemieckiego. W ten sposób będzie nam łatwiej negocjować stawkę. W rozmowie z rekruterem możemy podać zarówno konkretną kwotę, jak i oczekiwane widełki finansowe. Dobrze jest też przemyśleć, jakie obowiązki chcemy wykonywać i z jakimi podopiecznymi pracować. W międzyczasie zapoznajmy się ze stawkami obowiązującymi na rynku opieki w Niemczech. Skupmy się przede wszystkim na zarobkach osób, które mają podobne do nas doświadczenie i znajomość języka. Pamiętajmy, że trudniejsze zlecenia są zwykle lepiej opłacane. Jeżeli będziemy znać aktualne stawki, rozmowa z rekruterem przebiegnie po naszej myśli.

Dobrym rozwiązaniem będzie aplikowanie tylko na te oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, które są zgodne z naszymi oczekiwaniami i umiejętnościami. Krótko mówiąc: stawiajmy na jakość, a nie na ilość. Odpowiadanie na wszystkie publikowane ogłoszenia to nie tylko strata czasu, ale i zmniejszanie szans na szybkie otrzymanie dobrej oferty pracy. W takiej ilości wysłanych aplikacji łatwo się zagubić. W efekcie możemy zapomnieć, na jakie ogłoszenie odpowiedzieliśmy i nie wiedzieć, kto właściwie do nas dzwoni. Nie brzmi zbyt profesjonalnie, prawda? Zamiast tego skupmy się jedynie na tych ofertach, które wzbudzają nasze zainteresowanie i realnie nam odpowiadają.

oferty pracy dla opiekunki w Niemczech

Negocjowanie stawki dla opiekunki w Niemczech

Podczas rozmowy z rekruterem zapytajmy o możliwość otrzymania dodatków czy bonusów. Pamiętajmy o tym zwłaszcza przed wakacjami i świętami – wtedy agencje oferują dodatkowe pieniądze za pracę w opiece w Niemczech. Zwykle kwota wynagrodzenia widnieje w ogłoszeniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zapytać o możliwość jej negocjacji. Poczekajmy, aż nasz rozmówca rozpocznie temat finansów. Następnie poprośmy o wyższą stawkę, uzasadniając to naszymi kwalifikacjami, doświadczeniem i znajomością języka niemieckiego. Warto wcześniej przemyśleć wypowiedź i ocenić, czy nasze argumenty są przekonujące. Jeżeli będą skuteczne, istnieje duża szansa, że rekruter zaproponuje nam inną, lepiej płatną ofertę pracy w niemieckiej opiece.

Zwróćmy też uwagę na sposób, w jaki mówimy. Niech chęć otrzymania wyższej stawki nie przesłoni nam uprzejmości i kultury osobistej. Bądźmy pewni siebie i autentyczni, ale jednocześnie z szacunkiem odnośmy się do rozmówcy. To pomoże nam zrobić dobre wrażenie już na samym początku.