Wiele początkujących opiekunek zadaje sobie pytanie: czy powinnam ubrać się w określony sposób? Prawda jest taka, że nie istnieje dress code, którego musi przestrzegać opiekunka osoby starszej. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach ubioru w pracy z seniorem. Dzięki temu poczujemy się pewniej, niezależnie od tego, jak duże mamy doświadczenie w branży.

Dress code w pracy opiekunki seniora

Strój to nieodłączny element naszego wizerunku. To, jak dobieramy ubrania, mówi o naszym guście, usposobieniu, a także o charakterze. Każdy z nas pamięta choć jedną sytuację, gdy stał przed szafą i zastanawiał się, co założyć na konkretną okazję. Wiemy więc, że pewne elementy stroju są w poszczególnych sytuacjach mile widziane, a inne nie do końca. Inny ubiór będzie nadawał się na rozmowę o pracę, a inny na niedzielny spacer z rodziną. Zdarza się, że firmy ustalają swój wewnętrzny dress code, a konkretne zawody wymagają ściśle określonego ubioru. Strój, jaki zakłada opiekunka osoby starszej – choć nie regulowany prawnie – również jest ważny.

Kierujmy się więc zasadą „mniej znaczy więcej”. Wybierając ubrania na wyjazd do Niemiec, postawmy na stonowane kolory i proste kroje. Starajmy się wyglądać naturalnie i profesjonalnie, a szybko wzbudzimy zaufanie podopiecznego. Zrezygnujmy ze strojnych, rzucających się w oczy elementów czy kontrowersyjnych fasonów ubrań. Pamiętając o tych zasadach, zrobimy dobre wrażenie na przyszłych pracodawcach.

dress code opiekunki

Opiekunka osoby starszej powinna dbać o swój wizerunek

Stare porzekadło mówi: jak Cię widzą, tak Cię piszą – i jest w tym sporo prawdy. Jeśli jesteśmy ubrani odpowiednio do sytuacji, otoczenie inaczej nas postrzega. Szczególnie duże pole manewru mają tutaj kobiety. To może się mimo wszystko okazać sporym utrudnieniem, gdyż nie jest łatwo wybrać jedną spośród kilku lub nawet kilkunastu możliwości. Często więc kierujemy się własnym gustem i upodobaniami. W pracy opiekunki seniora te kwestie powinny jednak zejść na dalszy plan. Podopiecznego często trzeba wesprzeć, wspomóc, podnieść czy przeprowadzić do innego pomieszczenia. Opiekunka asystuje też przy myciu, przygotowuje posiłki i utrzymuje porządek w otoczeniu seniora. Praca ta wiąże się więc głównie z aktywnością fizyczną.

Wybierzmy zatem strój, który jest wygodny, swobodny i nie krępuje naszych ruchów. Zadbajmy o to, by był schludny i czysty – to pozwoli nam wyglądać profesjonalnie. Ubrania, które boimy się zabrudzić czy podrzeć, zostawmy lepiej w domu. Jeżeli lubimy biżuterię, możemy ją nosić, ale zdecydujmy się raczej na kolczyki niż na bransoletkę. Ozdoby w uszach nie będą przeszkadzać w wykonywaniu obowiązków. Zwisające naszyjniki czy dekoracyjne bransolety mogą przez przypadek uderzyć bądź zranić seniora.

Warto dobrać strój odpowiedni do sytuacji

Każda opiekunka osoby starszej wie, jak duże znaczenie w pracy ma odpowiedni ubiór. Nie oznacza to jednak, że nie warto dbać o swój wygląd. Wybierajmy stroje, w których dobrze się czujemy i korzystnie prezentujemy. Dopełnieniem ubrania będzie stonowany, dzienny makijaż i skromna biżuteria. Taki zestaw nie przeszkodzi nam w wykonywaniu obowiązków, a jednocześnie sprawi, że poczujemy się elegancko i kobieco. Wybierając się do pracy w Niemczech, dobrze jest zabrać ze sobą kilka różnych zestawów na odmienne okazje. Może się okazać, że jeden dzień spędzimy w domu, gotując i zajmując się podopiecznym, ale nazajutrz wyjdziemy na spacer. Opiekunka ma też prawo do chwili dla siebie; wtedy może na przykład wyjść do kina czy kawiarni. W każdej z opisanych sytuacji będzie potrzebny inny strój. Ubiór dopasowany do okazji sprawi, że polepszy nam się samopoczucie. Kluczem do sukcesu jest po prostu zachowanie umiaru.

opiekun osób starszych

To, jak wygląda opiekunka osoby starszej, ma znaczenie

Odpowiednie ubranie opiekunki ma bardzo duże znaczenie. Dlaczego? Otóż pracując w opiece, mamy za zadanie zapewnić seniorowi komfort, dobre samopoczucie i przyjazną atmosferę. Nasz wygląd ma na to spory wpływ. Zadbany wizerunek, schludność i czystość sprawiają, że jesteśmy odbierani jako profesjonaliści, ale to nie wszystko. Sami również czujemy się lepiej, gdy dobrze wyglądamy. Wygodny strój pozwoli nam bez przeszkód wykonywać codzienne obowiązki. To istotne, gdyż do naszych zadań będzie należała nie tylko opieka nad osobą starszą, ale też podawanie posiłków czy drobne sprzątanie użytkowanych pomieszczeń. Zdarza się też, że opiekun organizuje podopiecznemu czas wolny – agencja opiekunek osób starszych powinna poinformować o takim obowiązku. Wtedy również przyda się odpowiedni strój.

I wreszcie, na koniec – ubierając się stosownie, okazujemy seniorowi szacunek. Pamiętajmy, że ludzie w podeszłym wieku mogą mieć nieco inne wyobrażenie na temat właściwego stroju. Warto to zaakceptować i wszelkie krótkie sukienki, spódnice i spodenki zostawić w szafie. Ubierajmy się klasycznie, nie starajmy się (przynajmniej w pracy opiekunki) nadążyć za najnowszymi trendami. Podopieczny z pewnością doceni naszą dbałość o wizerunek i obdarzy nas zaufaniem.